Banská Bystrica, azaz Besztercebánya
A réz városa
Szlovákia középső része a középkori Magyarország nemesfémszükségletének tekintélyes részét biztosító patináns bányavárosokból áll, amelyek közül a legfontosabbak Besztercebánya, Selmecbánya és Körmöcbánya. Besztercebányán találjuk a Felvidék egyik legszebb főterét, több száz éves reneszánsz és barokk épületekkel, remek éttermekkel, kávézókkal és kocsmákkal, a német templom pedig Lőcsei Pál egyik legszebb alkotásával, a Szent Borbála-oltárral büszkélkedhet.
Amíg Körmöcbánya az arany, Selmecbánya az ezüst, addig Besztercebánya a rézbányászat központja volt. Az itt kitermelt rezet nemcsak Magyarországon, hanem Európa számos más országában is szívesen vásárolták. A 15. század végén szinte valamennyi bánya fölött a Thurzó család szerezte meg az ellenőrzést, akik a német bankárcsaláddal, a Fuggerekkel összefogva sokáig teljes kizárólagosságot élveztek a magyarországi rézkereskedelem területén. A rézbányászat a 18. századig biztosította a város virágzását, majd később, a 19-20. századi iparosítás eredményeképpen, a többi bányavárostól eltérően Besztercebánya igazi nagyvárossá fejlődött, többszörösére duzzadt lakossággal.
Besztercebánya 20. századi történelmében fontos epizódnak számított, hogy a városban, ill. a várost körülvevő falvakban robbantották ki a szlovák partizánok 1944 augusztusában az ún. szlovák nemzeti felkelést. A mai napig nagy tisztelettel övezett eseménynek külön múzeuma van a városban. Nagyrészt annak köszönhetően, hogy a törökök sohasem támadták meg Besztercebányát, jelentős gótikus és reneszánsz műemlékek maradtak fenn a városban. A gótikus építészeti elemek mellett nevezetes látványosság a legjelentősebb felvidéki gótikus szobrászművész, Lőcsei Pál által készített Szent Borbála-oltár.
A város központja a hosszan elnyúló főtér, a námestie SNP, a Szlovák Nemzeti Felkelés tere, amit sokan egész Szlovákia legszebb főterének tartanak. A korábban országútként szolgáló, meglehetősen lehangoló térről még évekkel ezelőtt teljesen kitiltották az autókat, gyönyörűen lekövezték, a tér egykor omladozó patináns házaiban pedig ma már hangulatos éttermek várják a látogatókat.
A 13. és 17. század között kialakult várnegyed legfontosabb látnivalója a gótikus Mária-templom vagy más néven német templom és a benne található, Lőcsei Pál által készített Szent Borbála-oltár. A bal oldali mellékoltárban elhelyezett Szent Borbála-oltár (1509) közepén Máriát láthatjuk a kis Jézussal, tőle balra Szent Jeromost, jobbra pedig Szent Borbálát. A templomba mi is csak mise alatt tudtunk bemenni 12.00-kor és 16.30-kor. A német templom mögött áll a 15. század végén épült, késő gótikus stílusú Szent Kereszt-templom, vagy szlovák templom, valamint a vele egybe épült, már a kora reneszánszba hajló Mátyás-ház (1479). Az épületben a közelmúltban nyitotta meg kapuit a besztercebányai Helytörténeti Múzeum, amely 2010-ben az év múzeuma volt Szlovákiában. A templomba sajnos nem tudtunk bemenni, ez is csupán a misék alatt van nyitva, a Mátyás-ház pedig egy átfogó felújítás miatt úgy néz ki huzamosabb ideig zárva tart sajnos.
A Mária-templom és a tér közti tornyos épület, az ún. Barbakán valaha az itt húzódó egykori várfal kapujához kapcsolódott, ma egy elegáns kávézó és étterem működik benne. Mellette találjuk a 16. századból származó régi városháza reneszánsz épületét, amely jelenleg modern művészek alkotásait bemutató időszaki kiállításoknak ad otthont. Hétfő kivételével minden nap nyitva tart, a belépő 3 euró, de őszintén megvallva 3 emeleten kb 10 db kép van kirakva, és pár installáció... Aki jobban szereti a klasszikus művészetet, keresse fel az innen pár perces sétára lévő, Dominik Skutecky (1849-1921) híres besztercebányai festőművész képeit bemutató galériát. Hétfő kivételével ez is minden nap nyitva tart, a belépő szintén 3 euró, viszont ezt melegen ajánlom mindenkinek, mert igazán szép képek találhatók az igen picike gyűjteményben.
A városközpont jellegzetes építménye a főtér végét jelző, 16. században épült Óratorony, amely szabad szemmel is láthatóan kb. 1 méterrel megdőlt. Minden nap nyitva tart, de csak 13.00 órától, és a belépő 2 euró. Ide is nagyon megéri felmenni, mert az egész teret belátni ebből a magasságból. Tőle jobbra, az ulica Kapitulská sarkán áll a 17-18. század fordulóján épült, barokk stílusú püspöki székesegyház. Az előtte álló Mária-szobrot (1709) egy időben a Mária-templom közelébe helyezték át, felszabadítva a helyet a Hruscsov szovjet vezető tiszteletére felállított dísztribünnek. Ebbe a templomba be lehet menni napközben is, nemcsak a misék alatt.
A tér egyik legérdekesebb épülete a sgraffitóval és reneszánsz pártazattal díszített Thurzó-ház, ahol egy barokk művészeti gyűjteményt, Besztercebánya körüli szlovák viseleteket, régi bútorokat, valamint egy kisebb bányászati kiállítást láthatunk. A földszinten feltétlenül vessünk egy pillantást a nemrég felújított ún. zöld szoba 15. századból fennmaradt freskóira, pl. Utolsó Ítélet, Zsuzsanna és a Vének, Sárkányölő Szent György, melyek között Mátyás király és felesége, Beatrix címere is feltűnik. A belépő 1,50 euró, de sajnos egy része le van zárva így a bányászati kiállítás nem látogatható, de a többi megér egy próbát. A másik különösen szép, reneszánsz kori épület a tér túlsó oldalán lévő Beniczky-ház (1660), olasz stílusú loggiával. A főtéren külön figyelmet érdemel még az Ébner-ház gyönyörű faragott dísze. Sajnos ez a két ház nem látogatható.
A Bethlen-házban jelenleg modern szlovák művészek alkotásaiból rendeznek időszaki kiállításokat. Ide 3 euró a belépő és 1 euró volt plusszban egy kis kamara kiállítás, amit újra hasznosított szemétből készítettek, az emeleten pedig szlovákiai cigányokról szóló festményeket lehetett megtekinteni. Az utca végén lévő Szent Erzsébet-templom (14. század) előtti épületben lakott egy időben Bél Mátyás (1684-1749), a Felvidék híres polihisztora.
A Szlovák Nemzeti Felkelés Múzeumának kissé meghökkentő, modern épülete jól kifejezi a tervezők nagyratörő szándékát, amellyel a szlovák nemzeti büszkeség tárgyát képező felkelésnek kívántak méltó emléket állítani. Hétfő kivételével minden nap látogatható, a tárlat igazán érdekes helyszínen, de sokkal kifejezőbben is bemutathatta volna ezt az igen meghatározó korszakot.
Mi Airbnb szálláson szálltunk meg, mert ár-érték arányban ezt találtuk a legjobbnak, közel a központhoz. Éttermek közül mi a Richtára és a Slovenska Restauráciában kóstoltuk a sztrapacskát természetesen, több változatban is. A cukrászdák pedig ugyan jóval drágábbak, mint az éttermek, de igazán megérik, mert mind a fagyi, mind a sütemények nagyon minőségiek. Flixbusszal érkeztünk is távoztunk is, amivel teljes mértékben meg voltunk elégedve. A buszok kényelmesek voltak, az applikáció hozzá nagyon jó és ugyan visszafelé késett 2 órát forgalmi okok miatt, így is korrektül tájékoztattak.
Besztercebánya egy pici, kellemes, és nagyon hangulatos kis város, ami igazán megér egy pár napos tartózkodást, a környékén pedig több híres látnivaló is akad!